Dopóki was kredyt hipoteczny Rzeszów nie rozłączy…

kredyt hipoteczny Rzeszów

Dopóki was kredyt hipoteczny Rzeszów nie rozłączy…

Kredyt hipoteczny Rzeszów to wsparcie finansowe, które zazwyczaj bierze się w duecie. Na tego rodzaju pomoc od banku decydują się zwykle małżeństwa. Są pewni, że zgodnie ze złożoną  przysięgą będą ze sobą do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się zdarza. Złośliwi twierdzą, że bardziej niż małżeństwo parę łączy… kredyt hipoteczny właśnie. Po rozstaniu zostają zarówno wspomnienia, jak i… tysiące do spłacenia. Co się z nimi dzieje po rozwodzie? Sprawdźcie!

Kredyt hipoteczny Rzeszów po rozwodzie – co (byli) małżonkowie powinni wiedzieć?

W chwili zawarcia związku małżeńskiego, na mocy obowiązującego prawa między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa. Często pary decydujące się na rozwód ustalają, że raty dla banku będzie spłacać jedynie osoba pozostająca w nieruchomości obciążonej hipoteką. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że ustalenia między (byłymi) małżonkami nie są wiążące dla instytucji pożyczającej pieniądze. Kredyt hipoteczny Rzeszów może, ale nie musi być problemem dla rozstającej się pary. By wszystko odbyło się zgodnie z prawem, warto skonsultować się z fachowcem w dziedzinie finansów, który udzieli niezbędnych informacji i pomoże znaleźć kompromis.

Spłata hipoteki po rozwodzie

Jak wspomnieliśmy, kredyt hipoteczny Rzeszów może spłacić ten z małżonków, który zostaje w mieszkaniu lub domu. Nie ma jednak mowy o samowolce. Do banku, który udzielił kredytu, należy złożyć odpowiedni wniosek, które pomoże przygotować m.in. doradca finansowy Mirosław Baran. Czego dotyczy ten dokument?

– Były współmałżonek musi wypełnić wniosek dokument ze zwolnieniem jednej ze stron z kredytu. Wniosek uruchamia odpowiednią procedurę, która polega na sprawdzeniu zdolności finansowej. Bank chce bowiem wiedzieć, czy jedna osoba będzie w stanie samodzielnie spłacać miesięczną ratę kredytu hipotecznego. – Czytamy na portalu total.money.pl. Jeśli prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona, do umowy zostanie dodany specjalny aneks, w którym kredytobiorcą będzie określony tylko jeden ze współmałżonków. A co w innym przypadku?

Kredyt hipoteczny Rzeszów spłacany przez jednego ze współmałżonków

Jeśli osoba nie jest w stanie sama regularnie spłacać rat, bank prosi o zabezpieczenie lub sugeruje, by dodatkowa osoba przystąpiła do kredytu. Wyjściem z sytuacji jest także przejęcie długu współmałżonka, co reguluje kodeks cywilny (art. 519-526). Zastanawiacie się, czy istnieje też możliwość podziału kredytu? Tak – szczegóły poniżej.

Podzielona hipoteka po rozwodzie

Często przed rozwodem małżonkowie podejmują decyzję, że, najczęściej ze względu na dzieci, oboje chcą uczestniczyć w spłacie kredytu. Banki oferują wiele możliwości podziału długu po rozwodzie. Jedną z opcji, choć często trudną technicznie, jest podział mieszkania. Lokum, z obowiązkiem spłaty, może zostać przejęte przez jedno z małżonków. Istnieje również możliwość sprzedaży nieruchomości z podziałem otrzymanej od kupującego kwoty. Niezależnie od wybranej opcji należy pamiętać, że kredyt hipoteczny Rzeszów sam się nie spłaci, a dla banku nie ma znaczenia relacja między małżonkami.

No Comments

Post A Comment